Lithium Ionen US18650VTC5D - 2800mAh, 3.6V - 3.7V 35A (Flat Top)
Item number: 100802
Manufacturer: Murata
* Incl. VAT excl. Shipping
US18650 VTC5D with 2800mAh and up to max. 35A load.
Type. Capacity 2800mAh
Min. capacity 2700mAh
Nominal voltage 3.6V - 3.7V
Charging end voltage 4.2V ± 0.05V
Discharge voltage max. / recommended 2V / 2.5V
Charge current 0.xx - 6A
Max. Charging current  6A  (Temp. monitored max 90°)
Constant current output 25A
Max. constant current output 35A (temp. monitored max 90°)
Current output pulse 6s 80A
Chemical composition LiNiMnCoO2
Protective circuit no
Positive pole flat (Flat Top)
Diameter 18.35 mm ± 0.15 mm
Height 65.0 mm ± 0.20 mm
Weight 46.7 g ± 1.5 g
Charging method CC-CV
Further information (discharge curve) www.e-cigarette-forum.com
Data sheet US18650VTC5D
Safety instructions:
Please note that lithium cells may only be used by authorised specialist personnel.
Incorrect handling or short-circuiting can lead to fire or explosion.
Further characteristics:
Lithium-ion batteries are thermally stable and are not subject to any memory effect.
They work on the basis of lithium and are characterised by a high energy density.
*Other options:
- No selection: Battery cell without options as in the main picture.
- Raised positive terminal: A button (nipple) welded onto the positive terminal by means of a special welding process raises the flat positive terminal by approx. 2 mm, similar to a normal battery (at extra cost).
- Solder tag: A metal tongue (W: 7.0 mm x L: 25.0 mm x D: 0.15 mm), which is firmly connected to the battery at the plus and minus pole and is used to solder a connecting wire or further batteries to the component (at an extra charge).
Charging current recommended 0.xx - 2500mA
max. charging current recommended 4000mA
Shipping voltage 3,250 - 3,530V
Operating temperature charging 0 °C - 45 °C
Operating temperature discharging -20 °C - 60 °C